Pamiętamy – 82. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 12. Tragedii smoleńskiej.


W tym roku obchodzimy 82. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano blisko 22 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in. Żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy, nauczyciele, duchowni.
Mord dokonany na ponad 21 tys. Polaków przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. W Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.

flaga PL
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Tego to właśnie dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił święto w 2007 r. a jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej.
Przywołując słowa papieża Jana Pawła II "Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, które nie może być zapomniane".
Cała społeczność ZSE i M nie zapomina, pamięta i oddaje hołd tragicznie poległym Polakom w lasach katyńskich w 1940 r.
W tym roku mija też 12. Rocznica katastrofy smoleńskiej. Dwanaście lat temu 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 rozbił się pod Smoleńskiem rządowy Tu-157, którym na uroczystości katyńskie leciało 96 osób, w tym para prezydencka. Nikt nie przeżył tej katastrofy.
Przypomnijmy, że pod Smoleńskiem w lotniczej katastrofie oprócz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Pierwszej Damy, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski zginęli także inni czołowi przedstawiciele polskiej polityki, parlamentarzyści, szefowie ministerstw, centralnych urzędów państwowych, profesorowie, duchowni, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, jak również załoga samolotu.
Tragedia smoleńska była wstrząsem, jakiego nigdy nie doświadczyło żadne współczesne państwo, traumą, której rana nieprędko się zabliźni.

 znicz